Capella Begravning & Juridik

Kontakta oss

Våra kontor finns nära dig på flera platser i Östergötland. Vi har lång erfarenhet och stor kompetens. Med ett genuint engagemang för dig och din situation lägger vi stor vikt vid både det praktiska och det personliga.

Norrköping
(fd Björkdahls)

Besöksadress

Södra Promenaden 140,
602 31 Norrköping

Telefon: 011 – 12 03 34
E-post: info@capellaab.se
Fakturafrågor: faktura@capellaab.se

Gunnar West
Gunnar West Begravningsrådgivare 011-12 03 34 gunnar.west@capellaab.se
Michael Andersson
Michael Andersson Begravningsrådgivare 011-12 03 34 michael.andersson@capellaab.se
Karin Brodersen
Karin Brodersen Kommunikatör / Administratör 011-12 03 34 karin.brodersen@capellaab.se
Ebba Parr
Ebba Parr Verksamhetsledare Juridik / Jurist 011-12 03 34 ebba.parr@capellaab.se
Madeleine Rudin
Madeleine Rudin Boutredare 011-12 03 34 madeleine.rudin@capellaab.se
Malin Wikström
Malin Wikström Administratör / Ekonomi 011-12 03 34 malin.wikstrom@capellaab.se
Tomas Svensson
Tomas Svensson Verksamhetsledare begravning Norrköping, Söderköping och Finspång Begravningsrådgivare 0121-102 01 tomas.svensson@capellaab.se
Josephine Westergren
Josephine Westergren Ägare / Begravningsrådgivare 011-470 14 58 josephine.westergren@capellaab.se
Per Westergren
Per Westergren Ägare / Auktoriserad boutredare 011-470 14 57 per.westergren@capellaab.se

Historia

Björkdahls Begravningsbyrå startades 1868 av Anders Petter Björkdahl och är Norrköpings äldsta begravningsbyrå. Verksamheten bedrevs på Östra Kyrkogatan, dagens Kristinagatan, där det snickrades både möbler och kistor. Sedan mitten på 1900-talet drevs företaget av kompanjonerna Rustoy och Flärdh. Senare kom bröderna Ruben och Mats Lindholm att köpa företaget. Tillsammans förvärvade de även Finspångs Begravningbsyrå. Efter en tid delade bröderna sin verksamhet så att Mats själv tog ansvaret för Finspång och Ruben tog hand om Björkdahls Begravningsbyrå. I mitten av 1990-talet såldes byrån till Christer Gustavsson som under sin tid som ägare flyttade verksamheten från Kristinagatan till dess nuvarande lokaler på Södra Promenaden 140. Från 2000 ägdes företaget av Peter Broman som 2008 sålde till Josephine och Per Westergren.

Sedan 2008 ingick Björkdahls Begravningsbyrå i det som vi kallade Westergrens Begravningsbyråer och som nu blivit Capella Begravning & Juridik.