Capella Begravning & Juridik

Kontakta oss

Våra kontor finns nära dig på flera platser i Östergötland. Vi har lång erfarenhet och stor kompetens. Med ett genuint engagemang för dig och din situation lägger vi stor vikt vid både det praktiska och det personliga.

Linköping
(fd C.A. Roséns)

Besöksadress

S:t Larsgatan 17,
582 24 Linköping

Telefon: 013 – 12 02 17
E-post: info@capellaab.se
Fakturafrågor: faktura@capellaab.se

Magnus Forss
Magnus Forss Begravningsrådgivare 013-12 02 17 magnus.forss@capellaab.se
Johan Ågren
Johan Ågren Verksamhetsledare begravning Linköping och Åtvidaberg / Begravningsrådgivare 013-12 02 17 johan.agren@capellaab.se
Erica Johansson
Erica Johansson Florist och begravningsrådgivare 013-12 02 17 erica.johansson@capellaab.se
Karin Gomér
Karin Gomér Boutredare 013-12 03 17 karin.gomer@capellaab.se
Charlott Ekman
Charlott Ekman Boutredningsassistent 013-12 03 17 charlott.ekman@capellaab.se
Ulla Andersson
Ulla Andersson Administration / Ekonomi 013-12 02 17 ulla.andersson@capellaab.se
Ebba Parr
Ebba Parr Verksamhetsledare Juridik / Jurist 011-12 03 34 ebba.parr@capellaab.se
Josephine Westergren
Josephine Westergren Ägare / Begravningsrådgivare 011-470 14 58 josephine.westergren@capellaab.se
Per Westergren
Per Westergren Ägare / Auktoriserad boutredare 011-470 14 57 per.westergren@capellaab.se

Historia

Verksamheten startades av C.A. Rosén år 1877. I början drevs verksamheten som kombinerad antikvitetsaffär och begravningsbyrå. C.A. Rosén drev begravningsbyrån fram till år 1917 då hans svärson Gustaf Stillström övertog verksamheten och var verksam fram till år 1946. De sista åren tillsammans med kompanjonen Nils Löfgren. Nils Löfgren överlät sedan byrån till sin son Lennart Löfgren år 1969. År 1986 köptes även anrika Skoglunds begravningsbyrå. Peter Broman som arbetat på byrån sedan början av 1980-talet övertog rörelsen 1993 tillsammans med sin fru Helén. De i sin tur sålde byrån 2008 till Josephine och Per Westergren.

Sedan 2008 ingick C.A. Roséns Begravningsbyrå i det som vi kallade Westergrens Begravningsbyråer och som nu blivit Capella Begravning & Juridik.